Owalne denko z papierowej wikliny

W papierowej wiklinie dno jest najtrudniejszym elementem do wykonania i niestety koniecznym, aby przejść do dalszych elementów wyplatania. Podstawowym kształtem są dna okrągłe, często wykonuje się też prostokątne i owalne. Denko owalne jest nawet łatwiejsze w wykonaniu od dna okrągłego. Należy się jednak dobrze zastanowić nad wymiarami i rozplanować ułożenie rurek jeszcze przed wyplataniem.Potrzebujemy:

- rurki z papieru
- klej
- nożyczki
- linijkę.

Owalne denko z papierowej wikliny wykonujemy używając trzech rurek podłużnych. Ilość pionowych rurek uzależniona jest od długości denka, jaką chcemy uzyskać, jednak koniecznie trzeba pamiętać, żeby z każdego boku dodać po dwie rurki.


Chciałam uzyskać denko o długości około 30 cm, dlatego rozłożyłam rurki ściślej, odejmując ok 3 cm z każdej ze stron, pamiętając że denko poszerzy się w trakcie wyplatania.


Pionowe rurki należy układać w odległości 3-4 cm od siebie. Warto wyznaczyć sobie miejsca, w których rurki powinny się znaleźć i zaznaczyć sobie ołówkiem.


Następnie zaczynamy od wsunięcia dwu rurek. Kolejno wsuwamy po jednej rurce, pamiętając żeby rurki podłużne układać na przemian.


 Na samym końcu znowu dajemy dwie rurki z brzegu.


Następnie bierzemy nową rurkę i składamy na pół.


Złożoną rurkę zaczepiamy w dowolnym miejscu. Teraz będzie najtrudniejszy etap. Osobom wyplatającym denko po raz pierwszy polecam podklejenie wykonanego stelażu przed przejściem dalej. W przeciwnym razie rurki mogą się przesuwać i denko zacznie się wymykać z rąk, a w najlepszym razie będzie krzywe.


Obie rurki kierujemy do siebie.


Rurkę z lewej strony przekładamy do tyłu.


Następnie wracamy z rurką do przodu, pilnując by pionowa rurka była prosta i uważając by się nie pogięła.


 Teraz chwytamy rurkę, która została po lewej i przekładamy do tyłu.


 I następnie przekładamy ją do przodu.


Podobnie postępujemy przy ostatnich dwu rurkach w rzędzie.


Po przerobieniu rzędu dookoła należy rozłożyć rurki, które dotychczas przerabiane były razem.


Rozczapierzamy rurki. Od teraz, aż do uzyskania odpowiedniej wielkości denka, każdą rurkę przerabiamy pojedynczo.W ten sam sposób przerabiamy denko aż osiągniemy pożądaną wielkość.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.