Mozaika z płyty DVD

Zastanawialiście się kiedyś jaki odsetek rzeczy, które wyrzucamy, można by ponownie wykorzystać? Jak się okazuje znacznie większy, niż nam się wydaje. Na poparcie tej tezy pokazujemy, jak wykonać przybornik na biurko z puszki po groszku i starej płyty DVD. Wystarczy trochę chęci i odrobina wyobraźni, by przemienić śmieci w ładny i funkcjonalny pojemniczek.


Potrzebujemy:

- puszkę (np. po groszku, kukurydzy),
- klej, 
- płytę DVD (CD się nie nadaje),
- marker,
- zaprawę do fug,
- nożyk,
- nożyczki,
- gąbeczkę.


Tworząc mozaikę możemy układać jeden element przy drugim lub w określony wzór. Aby uzyskać np. wzór falowania, malujemy markerem pomocniczą linię na puszce. Linia będzie przydatna później przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów.


Płyta składa się z dwóch warstw. Za pomocą cienkiego nożyka musimy je od siebie oddzielić.


Wbijamy nożyk pomiędzy warstwy płyty i obracamy, tak by się rozdzieliły.Po oddzieleniu pozostawiamy tylko kolorową warstwę, druga nie będzie potrzebna.


Przy pomocy nożyczek tniemy płytę na mniejsze elementy.


Wielkość i kształt elementów zależą od efektu jaki chcemy uzyskać. Kawałki nie mogą być jednak zbyt duże, bo będą odstawać na okrągłej puszce.


Smarujemy puszkę klejem i naklejamy elementy mozaiki z uwzględnieniem wcześniej narysowanego markerem wzoru.


Po obklejeniu całej puszki, zostawiamy ją do wyschnięcia.


Następnie rozrabiamy zaprawę do fugowania z wodą, zgodnie z instrukcjami producenta i giętką szpatułką rozprowadzamy po puszcze, ze szczególnym uwzględnieniem szczelin.


Zanim zaprawa całkowicie wyschnie, usuwamy jej nadmiar mokrą gąbeczką. Dokładne oczyszczenie elementów mozaiki należy wykonać dopiero następnego dnia, po całkowitym wyschnięciu zaprawy. Jeśli będziemy zbyt dokładnie czyścić, zanim zaprawa zwiąże, może to doprowadzić do jej rozmoczenia i odpadnięcia.


Wykonanie drugiego z przyborników jest równie łatwe. Do jego zrobienia użyłam przezroczystej szklanki i potłuczonego lustra. Do tej metody konieczne jest użycie bezbarwnego kleju. Szklankę smarujemy klejem i naklejamy kawałeczki lustra. Należy uważać na palce, bo elementy mogą mieć ostre krawędzie. Szczeliny możemy wypełnić zaprawą do fugowania. Ciekawy efekt można jednak uzyskać nie wypełniając przerw. Po włożeniu świeczki do środka otrzymamy niepowtarzalny  świecznik.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.