05 listopada

Jak zrobić czapkę ze ściągaczem na obręczy dziewiarskiejObręcz dziewiarska jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się zbyt pewnie z drutami w dłoniach. Dużym plusem obręczy jest możliwość wykonywania robótek na bazie okręgu, bezszwowo. Opanowanie podstawowych ściegów jest bardzo proste, więc możemy cieszyć się własnoręcznie wykonanymi czapkami, szalikami czy kominami w bardzo krótkim czasie.

Ściągacz


Wykonanie ściągacza zaczynamy od owinięcia  kołków obręczy włóczką.Moja obręcz nie ma dodatkowego kołka do zamocowania końcówki włóczki, więc muszę pamiętać o przytrzymywaniu końca, by się nie rozwijał.Kontynuujemy owijanie włóczki wokół kołków na całej obręczy.Po owinięciu wszystkich kołków kontynuujemy proces - każdy kołek musi być owinięty dwukrotnie.Gdy mamy każdy kołek owinięty dwukrotnie, chwytamy za haczyk dziewiarski. Haczykiem zaczepiamy dolną nitkę z kołka...... i całkowicie zdejmujemy ją z kołka i puszczamy.Chwytamy haczykiem następną dolną nitkę z kolejnego kołka....... i w identyczny sposób jak poprzednio zdejmujemy całkowicie z kołka i puszczamy.W dokładni taki sam sposób postępujemy z trzecim kołkiem i każdym następnym, aż do przerobienia całego okrążenia.Teraz, gdy robótka ma przerobione jedno okrążenie przechodzimy do właściwego wykonania ściągacza czapki. Owijamy tylko jeden kołek włóczką.Od razu zdejmujemy dolną nić z kołka za pomocą haczyka.Przekładamy do tyłu i puszczamy.Teraz pojawia się różnica: nici na zielonych kołkach nie będziemy owijać, a układać prosto z przodu kołka.Teraz haczyk wkładamy od góry do pętelki.Chwytamy dolną nitkę.Ciągniemy do góry.Cały czas trzymając jedną nić na haczyku zdejmujemy pętelkę z kołka.W chwili obecnej na kołku nie ma żadnej nici.Na kołek wkładamy nić, którą do tej pory cały czas trzymaliśmy na haczyku. Zaciągamy nić, aby ściślej przylegała do kołka.Kolejno mamy różowy kołek, więc owijamy go dookoła.Chwytamy haczykiem dolną nić i zdejmujemy ją.

Następnie znów mamy zielony kołek, a więc układamy nić prosto z przodu kołka.Wkładamy haczyk od góry w pętelkę.Chwytamy dolną nić i ciągniemy do góry.Zdejmujemy pętelkę z kołka.


Teraz kołek pozostał pusty.Umieszczamy na kołku nić pozostającą dotychczas na haczyku.

Kontynuujemy, aż uzyskamy kilka centymetrów ściągacza.


Czapka  


Wykonanie czapki jest dużo łatwiejsze niż ściągacza - na każdym kołku będziemy robić dokładnie te same czynności. Chwytamy więc za nić i do pracy!Owijamy zielony kołek - ten na lewo od miejsca, z którego wychodziła nić.Następnie owijamy kolejny kołek.Identycznie postępujemy z każdym kolejnym, aż owiniemy cały rząd i na każdym kołku będziemy mieć po dwie nici.Teraz będziemy ściągać haczykiem każdą dolną nić ze wszystkich kołków po kolei w całym rzędzie.
Powtarzamy aż na każdym kołku pozostanie tylko po jednej nici.Wówczas powtarzamy krok z owijaniem każdego kołka.


Gdy mamy owinięty cały rząd i po dwie nitki na każdym kołku wracamy do zdejmowania dolnych nitek przy pomocy haczyka.

Na przemian owijamy kołki w całym rzędzie, a następnie zdejmujemy dolną nić haczykiem, aż uzyskamy pożądaną długość czapki.  


WykończeniePozostawiamy ok 40 cm nici i odcinamy od kłębka. Na końcówkę nici nawlekamy dużą igłę dziewiarską. Od dołu wbijamy igłę, chwytając pętelkę znajdującą się na kołku.Przeciągamy nić.Przewlekamy nić od dołu przez następną pętelkę i każdą kolejną aż nawleczemy cały rząd.Teraz możemy przy pomocy haczyka  zdejmować pętelki z kołków.Dzięki przewleczeniu całego rzędu igłą z nicią, pętelki są zabezpieczone i nie będą się pruć.

Czapka niemal gotowa.Teraz możemy ciągnąc za nić, zwęzić górę czapki.Ciągniemy aż otwór będzie niemal niewidoczny.Końcówkę nici przewlekamy ok 2 razy  dookoła otworu przez wszystkie pętelki.Przekręcamy czapkę na lewą stronę.Zabezpieczamy końcówkę węzłem.Teraz wracamy do ściągacza. Pierwszy rząd jest zawsze luźny i nie prezentuje się zbyt dobrze. Na szczęście jest na to sposób. Pociągając nić w odpowiedni sposób możemy nieco zwęzić pierwszy rząd, tak by nie było nadmiaru nici.Przy ściągaczu dalej mamy luźno zwisającą końcówkę nici. Zwężanie zaczynamy od nici znajdującej się po prawej od końcówki. Pociągamy delikatnie, aż nie będzie nadmiaru nici.Kierując się cały czas w prawą stronę w identyczny sposób pociągamy każdą kolejną nić.
Po kilku pociągnięciach powinien być już widoczny nadmiar nici.Gdy dojdziemy do luźnego końca nici nadmiar będzie już bardzo duży.Pociągamy za koniec nici.Nadmiar nici został usunięty. Teraz przekręcamy czapkę na lewą stronę i zabezpieczamy końcówkę, ukrywając ją między ściegami.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna instrukcja. Gdzie Pani kupiła to krosno dziewiarskie. Wydaje się regulowane i ma chyba wsadzane kołki, więc kolorami można sobie ułatwić robienie wzoru. Poza tym w sieci są rózne wzory, jedne na parzystą inne na nieparzystą liczbę kołków. Więc dobrze jak krosno można dostosować do danej robótki. Będę wdzęćzna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoje krosno zakupiłam na aliexpressie. Krosno składa się z oddzielnych elementów, więc można je dowolnie składać i wykonywać robótki zarówno na bazie prostokąta jak i okręgu. Kołki też montuje się oddzielnie i w opakowaniu są zarówno grubsze jak i chudsze kołki przeznaczone do cieńszych włóczek. Ogólnie jest bardzo uniwersalne, więc wydaje mi się bardziej praktycznym rozwiązaniem niż gotowe obręcze dziewiarskie, których trzeba by kupić kilka aby osiągnąć podobne rezultaty.

   Usuń
  2. Czy może Pani podać link do konkretnego sprzedawcy od którego Pani kupiła szukałam na ali ale nie udało mi się odnaleźć zaprezentowanego przez Panią modelu ...
   fajny blog z czytelnymi opisami - niech rośnie zasięg
   z miłością
   EK

   Usuń
  3. Niestety sprzedawca, od którego kupowałam nie ma już dostępnych krosien. Tutaj link do innego sprzedawcy, którego wyszukałam na szybko:
   https://pl.aliexpress.com/item/1005001464193090.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.28b210f1KKgSSN&algo_pvid=c87af058-82c1-47fd-b455-5ea74a7f8fc5&algo_exp_id=c87af058-82c1-47fd-b455-5ea74a7f8fc5-10&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000016218723288%22%7D

   Polecam spróbowanie haseł: Knit Weave Loom Kit, powinno się Pani udać wyszukać więcej ofert.

   Usuń

Copyright © Mobi handmade , Blogger