18 września

Jak wyplatać bransoletki na urządzeniu do makramy

Prezentowałyśmy już jak zrobić urządzenie do makramy, pora więc pokazać jak z niego korzystać. "Makramownik" tego typu jest łatwy do samodzielnego wykonania i bardzo uniwersalny. Umożliwia robienie krótszych prac jak np. bransoletki, ale dzięki temu, że robótkę można przesuwać, możliwe jest wyplecenie nawet długiego paska.


Potrzebujemy:
- nici s-lon tex 210 (red hot i light brown),
- koraliki toho round 11/0 (opaque turquoise i permanent finish-galvanized starlight) 
- nożyczki,
- zapalniczka,
- klej typu magic, wykałaczka.Odcinamy 40 cm nici bazowej (tzw. rdzeń). Końcówka nici będzie potrzebna przy wykończeniu bransoletki, dlatego odmierzamy ok. 12 cm od końca i zaznaczamy - w tym miejscu zaczniemy wyplatanie bransoletki.
Oplątujemy nić wokół śruby, przytrzymujemy końcówkę.Zakładamy deseczkę, trzymając końcówkę na zewnątrz.Zakładamy podkładkę i nakrętkę motylkową, dokręcamy.Nawlekamy koraliki.Drugi koniec nici mocujemy na przeciwległej śrubie.Zakładamy deseczkę.Kładziemy podkładkę, nakrętkę i dokręcamy.Urządzenie jest gotowe, możemy zacząć wyplatać.Odcinamy 130 cm nici, którą będziemy wyplatać (tzw. nici wiążące). Zaczynamy we wcześniej oznaczonym miejscu.
 Pierwszy krok: lewa nitka przechodzi nad nicią bazową, a następnie pod prawą nicią. Prawa nić przechodzi pod nicią bazową, a następnie nad nitką lewą.Zaciskamy supełek.W drugim kroku wykonujemy podobny rodzaj węzła, lecz tym razem przeplatamy nici odwrotnie. Drugi krok: lewa nić pod nicią bazową i nad prawą nicią. Prawa nić nad nicią bazową i pod lewą nicią. Zaciskamy.
Powtarzamy sekwencję na przemian wykonując pierwszy i drugi krok.Po zrobieniu kilku węzełków zaczynamy dodawać koraliki. Dosuwamy pierwszy koralik i wykonujemy węzeł z pierwszego kroku...... i drugiego kroku.Dosuwamy następny koralik i powtarzamy krok pierwszy...... i drugi.
Kontynuujemy wyplatanie aż do uzyskania pożądanej długości bransoletki. Na szczupłą rękę powinniśmy wypleść ok 15 cm fragment.Przed zaciśnięciem ostatniego supełka, nakładamy za pomocą wykałaczki odrobinę kleju i dopiero dociskamy supełek.Końcówki czerwonej nici odcinamy i przypalamy.Końce nici ozdabiamy koralikami a supełki przypalamy. Końcówki po zrobieniu supełków powinny mieć po ok 10 cm.Odcinamy ok. 20 cm czerwonej nici. Aby zrobić przesuwane zapięcie, bransoletkę układamy tak, by stworzyła koło.Czerwoną nicią zaczynamy wyplatanie powtarzając na przemian krok pierwszy i drugi. Powinniśmy wypleść długość ok 1,5 cm.
Sklejamy i przypalamy końce tak jak wyżej.Jeśli robótka jest dłuższa i przestaje się mieścić na urządzeniu, nakładamy na śrubę kawałek miękkiego filcu, a robótkę okręcamy wokół śruby. Przykrywamy drugim kawałkiem filcu.Dokładamy deseczkę i delikatnie dokręcamy, uważając, by nie zgnieść szklanych koralików. Kontynuujemy wyplatanie, aż do uzyskania pożądanej długości.
Podpowiedź


Szczególnie na początku nauki węzłów makramowych łatwo się pogubić. Jeśli mamy wątpliwości, który krok należy teraz wykonać to zerkamy na prawą stronę naszej robótki na miejsce z którego wychodzi nitka. 
Jeśli nitka wychodzi na dole (zdj. 1) to nasza lewa nić idzie pod nicią bazową (zdj. 2) i nad nicią prawą.


Jeśli prawa nitka wychodzi na górze (zdj. 5) to lewa nitka idzie nad nicią bazową (zdj. 6) i pod prawą nitką.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Mobi handmade , Blogger