Beading: ścieg jodełka (flat herringbone)

Ścieg jodełka (herringbone) występuje w dwu odmianach: płaskiej i spiralnej. Płaska jodełka przypomina nieco z wyglądu wzór dżersejowy, którym najczęściej wykonuje się swetry na drutach.  Koraliki w sąsiednich rzędach lekko nachylają się do siebie, cały wzór jest lekko ażurowy. Koniecznie należy dobierać parzystą ilość koralików w jednym rzędzie.Potrzebujemy:
- nić
- koraliki, np. Toho 80
- zapięcie i zakończenie, polecam tubowe
- igłę z małym uszkiem.


Można od razu zacząć wykonywanie bransoletki od jodełki, ja jednak bardziej polecam zrobienie pierwszego rzędu ściegiem drabinkowym (ladder stitch). Początek bransoletki jest wtedy sztywniejszy i łatwiej robi się kolejne rzędy.

Ścieg drabinkowy zaczynamy od nawleczenia dwu koralików. Potem przewlekamy nić ponownie przez pierwszy koralik.


Przewlekamy nić z góry na dół przez drugi koralik i nawlekamy trzeci.


Po nawleczeniu trzeciego koralika cofamy się i ponownie przewlekamy nić przez koralik numer dwa. Następnie jeszcze raz przewlekamy się przez trzeci koralik.


Dołączamy czwarty koralik i cofamy się by jeszcze raz przewlec nić przez trzeci koralik.


Kontynuujemy do osiągnięcia pożądanej szerokości bransoletki. Należy pamiętać, by nawlec parzystą ilość koralików.


Gdy rząd początkowy skończony, zaczynamy robić jodełkę. Wykonuje się ją nawlekając na nić dwa nowe koraliki, następnie przewleka się igłę przez dwa koraliki niższego rzędu.


Dobieramy kolejne dwa koraliki i powtarzamy.Pierwszy rząd jodełki gotowy.


Teraz musimy przejść do wyższego rzędu.  Przewlekamy nić przez ostatni koralik, który dodawaliśmy.


Nowy rząd wykonujemy teraz analogicznie jak pierwszy. Dobieramy dwa nowe koraliki i przewlekamy nić przez dwa koraliki niższego rzędu.Powtarzamy do końca rzędu. Kolejne rzędy wykonujemy podobnie aż do uzyskania odpowiedniej długości bransoletki.


 Bransoletka wykonana z koralików Toho 80 Silver-Lined Frosted Amethyst.Bransoletka wykonana z koralików Toho 110 Inside-Color Rainbow Gray Opaque Gray Lined.


Bransoletka wykonana z koralików Toho 110 Opaque-Frosted Pepper Red.


 Bransoletka wykonana z koralików Toho 80 Opaque Blue Turquoise, Opaque Navy Blue i Opaque Periwinkle, w każdym rzędzie sekwencja koralików jest przesunięta o jeden, co daje efekt ukośnych pasków.


Wygląd bransoletki można urozmaicić poprzez dodanie koralików rurek. Długość rurek należy dobrać tak, by była podobna do długości dwu okrągłych koralików.
Bransoletka wykonana z koralików Toho 110 Opaque Frosted white i rurek Opaque Lustered Beige.


 Bransoletka wykonana z koralików Toho 110 Hybrid Opaque Cornflower Picasso i rurek Hybrid Opaque Gray Picasso.


 Bransoletka wykonana z koralików Toho 110 Opaque Lustered Navajo White. Rurki zastąpiłam koralikami-kulkami 3 mm Luster Metallic Amethyst.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.